Kültür Mantarı

Kültür mantarı yetiştirmek için öncelikle nasıl yetiştirebileceğinizi bilmemiz gereklidir. Bunun yüzden küçükten başlayarak ağır ağır işinizi büyütebilirsiniz.

Kültür Mantarını yetiştirmek düşündüğünüzden de basittir. Lezzetli yemekler veya favori tarifler için taze mantarlar elde etmenizi sağlar. Bu lezzetli kültür mantarları büyümelerinin ilk zamanlarında müthiştirler ve aynı marketlerden aldıklarınıza çok benzerler. Ancak tamamen doğal oldukları için inanılmaz lezzetlidirler.

Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

1 – En az 15-20 cm derinlikte olan üretim kapları kullanın. Uygun bir kabınız yoksa tahtalardan basit bir kap yapabilirsiniz.

2 – Yetiştirme kabını iyi küflenmiş bitki atıklarından yapılan gübre ve suyla doldurun. Gübre sıkıştırıldığında top şeklini almalıdır fakat dokunduğunuzda da kolaylıkla ufalanmalıdır. Burada önemli olan  nemli bir toprak elde etmektir.

3 – Gübreye 1–2  yumurta tanesi ekleyin. Karışımı gevşetin ve bir gece bekletin.

4 – Sıcaklığı 18-20 derece arasında ayarlayın ve ılık suyla günde iki defa buğulandırın. Karışımın içine doğrudan su koymayın çünkü bu büyüme sürecini kesintiye uğratır.

5 – Nemli turf yosununu birkaç gazete kağıdıyla kaplayın ve gazetelerin nemli kalması için günde iki defa spreyle su sıkın.

6 – Beyaz toplu iğne başları birkaç gün içinde çıkmaya başlayacaktır. Beklediğiniz ölçüye ulaşmaları için büyümelerini birazdaha sabırla bekleyin.

7 – Mantarları istediğiniz gelişimde toplayabilirsiniz. Daha fazla mantar yetiştirmek istiyorsanız bu süreci tekrarlayın.

mantar-bilgileri1


30 Kasım 2015 tarihinde eklendi , 11006 kez okundu
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Kültür Mantarı (4 Yorum)

Yorum Yaz

 1. […] Lezzetli yemekler veya favori tarifler için taze mantarlar elde etmenizi sağlar. Bu lezzetli kültür mantarları büyümelerinin ilk zamanlarında müthiştirler ve aynı marketlerden aldıklarınıza çok […]

 2. admin diyor ki:

  Merhaba Abdurrahman Bey;
  Öncelikle siz mantar yetiştiricilerine faydalı olmak amacıyla bu siteyi kurduk. Sizlere faydalı olabildiysek ne mutlu bize. Kültür mantarı yetiştirmek ile alakalı daha detaylı bilgiye iletişim sayfamız üzerinden iletişim formunu doldurarak sahip olabilirsiniz.

 3. Abdurrahman diyor ki:

  Merhaba,
  Kültür mantarı yetiştirmek istiyorum. Bu yazınızı çok yararlı buldum. Sizlere nasıl ulaşabilirim. SAYGILARIMLA

mantar-yetistiriciligi
mantar-yetistiriciligi