< En Çok Tercih Edilen Mantar Çeşidi | Mantar Yetiştiriciliği, Mantar Üretimi
Giriş / Genel / En Çok Tercih Edilen Mantar Çeşidi
istiridye mantarı kiti

En Çok Tercih Edilen Mantar Çeşidi

En Fazla Rağbet Gören Mantar

Ülkemizde artık mantar üreticiliği çok yaygın olmaya başladı. Mantar üretimi en fazla İzmir bölgesinde gerçekleştirilmektedir. Mantar üretimi için üreticiler genellikle daha ekonomik ve tüketiciler tarafından daha çok tercih edilen istiridye mantarını tercih etmektedirler. İstiridye mantarı kavak ağacı altında yetiştiği için bu mantara kavak mantarı ismi de verilmektedir. İstiridye mantarı bol oksijenli ortamda yaşayan bir organizmadır. Mantar yetiştiriciliği için ortam koşulları önemlidir. Mantarların olgunlaşma sürecini ortam koşulları doğrudan etkilemektedir.

Ortam Koşulları ve Mantar Üretimi

İstiridye mantarı bol oksijenli ortamı sevdiği için havalandırmanın iyi yapılması gerekmektedir. Eğer mantar oksijensiz kalır ise kısa sürede sapında uzama görülecek ve yaprakları yukarıya bakacaktır. Sonrasında iyi bir havalandırma ile mantarın ihtiyacı olan oksijeni sağlamanız gerekir. Diğer bir önemli faktör ise mantar miselidir. Mantar miseli yani mantar tohumu mantar üreticiliği için çok önemlidir. Mantarlar spor ile üredikleri için mantar tohumları bulunmamaktadır. Bu yüzden mantar miseli kullanılmaktadır.

Kompost

Kompost mantar için çok önemlidir ve doğrudan mantarın verimine etki etkilemektedir. Mantar kompost üretimi için genellikle at gübresi tercih edilmektedir. Mantar kompostu ne kadar iyi olur ise mantar olgunlaşma süreside o kadar kısalacak ve verimli bir üretim  gerçekleşir. Bu sebebten üreticiler mantar kompostonu kendileri üretmeyi tercih etmektedirler. İstiridye mantarı için de olgunlaşma süresi yaklaşık 25 gündür.

 

Hakkında admin

Ayrıca bunlara da bakın

Evde Kültür Mantarı Yetiştirme İşi

Evde Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir? Dünya’da sürekli olarak hayatımıza yeni bir iş fırsatı girmektedir. Birçok ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir