< İstiridye Mantarı Hakkında Yararlı Bilgiler | Mantar Yetiştiriciliği, Mantar Üretimi
Giriş / Genel / İstiridye Mantarı Hakkında Yararlı Bilgiler
istiridye mantarı

İstiridye Mantarı Hakkında Yararlı Bilgiler

İstiridye Mantarı

İstiridye mantarı üreticiler ve tüketiciler tarafından oldukça fazla tercih edilen bir mantar türüdür. Bunun sebebi hem kolay üretiminin olması hem de ekonomik bir mantar türü olmasıdır. Bu mantar türü kavak ağacı altında yetiştiği için kayın mantarı, ya da kavak mantarı gibi isimleri de bulunmaktadır. Halk arasında daha çok kavak mantarı olarak bilinmektedir. Kavak ağacı altında yetişen bu mantar türü ağacın selülozundan beslenir ve ortam da bol oksijen, nem bulunduğu için bu ortam da yetişmektedir. İstiridye mantarı üretimi için de üreticilerin bu kavak ağacı ortamını sağlamaları gerekecektir. İstiridye mantarı kompost dediğimiz bir ortam da yetişmek zorundadır. Bu kompost denilen ortam bol oksijenli, nemli, mantar tohumlarının olduğu selülozun bulunması gereken bir ortamdır ve bu mantar tohumları bu ortam da istiridye mantarı haline gelmektedir.

İstiridye Mantarının Tercih Edilmesinin Sebepleri

Bu mantar türünün üretimi kolay olup ekonomik açıdan da tüketiciye hitap ettiği için üreticiler tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Bu istiridye mantarı için satışında dikkat etmeniz gereken bazı hususlarda bulunmaktadır. Bu mantar yaklaşık 10 gün içerisinde büyüdüğü için eğer toplanmazsa spor yaymaya başlayacaktır ve bu da diğer mantarların gelişmesini önleyecektir. Bu yüzden gelişen mantarların hemen toplanması gerekmektedir. Aynı zamanda bu mantarların hemen satışa sunulması gerekecektir çünkü bekleyen istiridye mantarı zamanla ağırlığını kaybetmektedir. Bu yüzden de zarara uğramamanız için 2 gün içerisinde bu mantarın satışını yapmalısınız.

İstiridye Mantarı Üreticiliği

İstiridye mantarının da üretim aşamalarında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu konular; kompost, sıcaklık, ışık, nem, havalandırma, toplama, verim oranı, satıştır. Havalandırma konusun da oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Bu mantar oldukça oksijeni sevdiği için oksijeni bol bir ortam da bu mantarı yetiştirmeniz gerekmektedir. Oksijen miktarının yetersiz olduğunu mantarın gelişimi sırasında kolaylıkla anlayabilirsiniz. Eğer mantarın yaprakları yukarıya doğru bakıyor ve sapı uzuyor ise oksijensiz kaldığı içindir. Bu yüzden mantar yetiştiriciliği konusunda oksijen oldukça önemlidir. Bu ortamı sağlayamaz iseniz istiridye mantarları olgunlaşmadan oksijensiz kalıp ölecektir. Havalandırma işlemine bu yüzden ekstra önem göstermeniz gerekmektedir.

Hakkında admin

Ayrıca bunlara da bakın

mantar yetiştirmek

Mantar yetiştirerek köyden kente göçe ‘dur’ dedi

Maddi zorluklar yaşayınca yerleştiği eşinin köyünde atıl durumdaki tesiste mantar yetiştiriciliğine başlayan Akpınar, ürettiği ürünü ...

2 yorumlar

  1. Sarikiz mantarı alicilar lazım

  2. Tarık turan

    Kültür mantarı serası kurmak istiyorum yardımcı olurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir