< İstiridye Mantarı Üretimi Yapmak | Mantar Yetiştiriciliği, Mantar Üretimi
Giriş / İSTİRİDYE MANTARI / İstiridye Mantarı Üretimi Yapmak
mantar ticareti

İstiridye Mantarı Üretimi Yapmak

İstiridye Mantarı Ticareti 

Kavak ağacı altında yetişen ve halk arasında kavak mantarı olarak bilinen istiridye mantarı hem ekonomik yönü hem de yetişicileri için kolay üretim prosesine sahip olması dolayısıyla çok fazla tercih edilen bir mantar türüdür. Hem tüketiciler hem de üreticiler bu kayın mantarı olarak bilinen mantarı çok fazla tercih etmektedirler. İstiridye mantarının kavak ağacı altında yetişmesinin sebebi ise bol oksijenli ve nemli ortamı sevmesidir. Kavak ağacındaki selülozdan beslenerek büyümektedir. Bu yüzden istiridye mantarı üretimi için dikkat etmeniz gereken en önemli şey bu ortamı sağlayabilmenizdir.

İstiridye Mantarı Yetişme Şartları

İstiridye mantarı oksijeni oldukça bol seven bir mantar türü olduğu için yetiştiriciliğinde en çok havalandırmaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer yeterli oksijen ortam da bulunmaz ise bu mantar yapraklarını havaya dikecek ve sapı uzamaya başlayacaktır. Bu yüzden bu mantarı oksijensiz bırakmamak gerekir. İstiridye mantarı için aynı şekilde nem ve kompost da çok önemlidir. Kompost mantarın tohumlarının bulunduğu ortamdır. Bu şekilde tüm gerekli ortam koşulları sağlandığında mantar üretimini yapabilirsiniz. İstiridye mantarı üretimi için sıcaklıkta oldukça önemli bir faktördür. Bir de bu mantarın yetiştiğini ve artık toplanması gerektiğini yapraklarının 10 ile 20 cm arasında olması ile anlayabilirsiniz. Büyümüş olan bu mantarları hemen toplamanız gerekecektir. Yoksa mantar ortama spor yaymaya başlayacaktır. Diğer mantarların büyümesini bu sporlar olumsuz etkiler.

İstiridye Mantarı Satışı

İstiridye mantarı satışında da dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Bunlardan en önemlisi mantar büyüdükten sonra mantarın hemen toplanması gerekir. Mantarın ortama saldığı sporlar diğer mantarları olumsuz etkileyeceği için yaprakları büyümüş olan mantarları hemen toplamalısınız. Bu şekilde mantarları satışa çıkarabilirsiniz. Fakat bu mantar bekledikçe ağırlık kaybeden bir mantardır. Yani müşterinin önüne çıkana kadar toplandığı ağırlığının büyük bir kısmını kaybedecektir. Bu yüzden de mantar yetiştiriciliği için bu mantarların 2 gün içerisinde satılması gerekecektir. Bu şekilde istiridye mantarı satışını yapabilirsiniz. Bu mantar tüketici tarafından da oldukça sevilen bir mantar olduğundan dolayı, doğru üretim aşamalarını uyguladığınız takdir de bir sıkıntı yaşamadan müşteri ile buluşturmalısınız. İstiridye mantarı yetiştiriciliğinde yukarıdaki unsurlara çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Hakkında admin

Ayrıca bunlara da bakın

İstiridye Mantarı Nedir? Hangi Ortamlarda Yetişir?

Yetiştiriciliği yapılan diğer mantar türlerine göre çevre koşulları bakımından daha az hasarlı olan ve hastalık ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir