< Kavak Mantarı | Mantar Yetiştiriciliği, Mantar Üretimi
Giriş / Genel / Kavak Mantarı
Kavak Mantarı

Kavak Mantarı

Kavak Mantarı

Kavak mantarı en fazla tüketilen 2. mantar çeşididir. Kavak Mantarı şu anda dünya çapında ticari bir besin olarak üretilmektedir. Kavak mantarları ayrıca vücuttaki toksin etkisi gösteren bileşenleri (mantar kullanarak temizleme yöntemi)’ni gidermek amacıyla kullanılır. Kavak mantarı bir ilaç olarak düşünülebiliriz, çünkü içerisinde statin türü bileşenler içermektedir.

Kavak mantarının geniş, istridye görüntüsünü andıran bir baş bölümü vardır. Ortalama çapı 5 ile 25 cm arasında değişiklik gösterir. Kavak mantarının renkleri beyazla gri veya meşe kabuğu rengiyle koyu kahverengi arasındadır. Kavak mantarı sıklıkla Türk, Japon, Kore ve Çin mutfaklarında yemeklere tat ve lezzet katması amacıyla kullanılır. Genellikle kendiyle yapılan çorbasıyla dile gelir. Kavak mantarı ülkemizde yetiştirilmeye en uygun mantar çeşitlerinde biridir.

Kavak Mantarı Nasıl Yetiştirilir ?

1-Dübel Çakma Yöntemi İle Yetiştirme

Kavak mantarı için, çapı 10 cm den küçük olmayan her çapta kavak ağacı,  kayın ağacı gibi dokusu yumuşak türlerde daha kolay yetiştirilir. Meşe gibi sert ağaçlarda da yetişir ama çok zaman alır. Kütüklerin daha yeni kesilmiş olması tercih edilmelidir. Yeni kesilen kütüklerde yabani mantarlar bulaşmamış olur. Kesilip bekletilmiş kütükler hem kurudur, hemde yabani mantar sporları ve miselleri bulaşmış olabilir. Böyle durumda varil benzeri bir kapta kaynatıp yabani mantar sporu ve misellerinden kurtulmanız ve kütüğü nemlendirmeniz gerekir.

-Kavak Mantarı Aşılama 

Aşılama kapalı ortamlarda her mevsim yapılabilir. Açık alanlarda ise kışı sert geçen bölgelerde aşılanan kütükler kış boyunca kapalı bir ortamda bekletilir. Mart ayında dışarı çıkarılabilir. Nem mutlaka olmalıdır. Nemli kütüklerinize naylon sarabilirsiniz. Naylona iğneyle delikler delip hava almasını sağlayabilirsiniz. Soğuk havada misel sarım hızı yavaşlayabilir. 35 derecenin üzerinde miseller zarar görür.İdeal sıcaklık 20-25 derece dir.

Dübel çakılan kütüklerde, eğer aşılama iyi yapılmışsa, mevsime bağlı olarak sıcaklık ve yeterli nem durumunda bir kaç ay içinde mantarlar da beyazlama lar görülmesi gerekir. Kütükler deki aşılanmış mantarların nemini koruması için bir naylon torba geçirilmesi önerilir. Naylon torbaya  iğneyle rastgele delikler delinerek havalandırma sağlanmalıdır. Zaman zaman torba açılarak nem kontrolü yapılır, bir spreyle torba içine su püskürte bilirsiniz.

2-Kapak Kesme  Yöntemi İle Yetiştirme

Geniş çaplı kısa kütükler için bu yöntem önerilir. Kayın veya her cins kavak kütüğü tercih edilmelisi önemlidir.
Bu aşılama yöntemde kütüğün üstünden 5 cm lik kısmı kesilip ana kütükten ayrılır. Kütüğün kesilen yüzeyine tahıl miseli ve kestiğiniz kütükten çıkan talaş karışımı serilir. Kesilen üst kapak tekrar kütüğün üzerine bir kaç çivi ile çakılır. Ek yerleri bandla iyice sarılır. Nemli kalması için üzerine bir  poşet geçirilir. Poşetin üzerine toplu iğneyle 10-15 tane delik delinir. Bir ay sonra poşet çıkarılır. 2-6 ay geçtik den sonra ilk mantarlar görülmeye başlar.

3-Çift Kütük  Yöntemi İle Yetiştirme

Bu yetiştirme yönteminde kapak kesme yöntemi ile, dübel çakma yönteminin birlikte kullanılması yöntemidir. Örneğin 1 metrelik bir kavak veya kayın kütüğümüz var. Bu kütükleri ortadan ikiye keselim. İki kütüğünde birer yüzüne ve yan yüzlerine dübel çakma yöntemi uygulayalım. Birinci kütüğü dübel çakılan taraf alta gelecek şekilde birkaç tuğla üzerine koyalım. Şimdi Alttaki kütüğün üst kısmına kapak kesme yöntemindeki gibi tahıl misel koyalım. İkinci kütüğü birincinin üzerine yerleştirdik den sonra yanlardan yukarıdan aşağı çapraz şekilde 10 luk birkaç çivi çakarak sabitleyelim. Ek yerine band saralım. Ve üzerine poşet geçirelim. Poşetin üst kısmına iğne ile 15-20 delik delelim. Bir ay sonra koli bandını çıkarınız. Bir iki ay içinde kütüklerde beyazlama lar göreceksiniz. Bu miselin kütükleri sardığı anlamına gelir. 4 ay sonra ilk mantarlar kütüklerin birleşim yerlerinden çıkacaktır.

3-Karton Kolilerde  Yetiştirme

1-Temiz ve kalın yuvarlak karton koliler bulalım. Yuvarlak bulamazsanız kalın sağlam dikdörtgen mukavva herhangi bir koli bulununuz.

2-Kaynatılmış samanı bir naylon üzerine döküyoruz, biraz soğumasını bekleyelim. Ardından elinizle sıktığınızda su damlamayacak şekilde süzülmesi gereklidir. Yeteri kadar soğuduk dan sonra samana tohum serpeleyin, daha sonrada kolinin içerisine sıkıştırmadan üst üste koyun.

3-Bir ay kadar karanlık veya doğrudan güneş almayan loş bir odada bekletin. Ortamı sürekli nemli tutmayı unutmayalım.

Bir hafta 10 gün kadar sonra ilk  mantarlar görünmeye başlayacaktır. Mantarları koparıncaya kadar su püskürtmeyi unutmayınız.

 

Hakkında admin

Ayrıca bunlara da bakın

mantar üretim bahçesi

Atıl inşaatı mantar üretim bahçesi yaptılar

İki bacanak, kiraladıkları atıl inşaatın zemin katını mantar üretim bahçesine çevirdi. Üreticiler, ilk hasatta 1.5 ton ...

8 yorumlar

 1. Kavak ağacının kabuğunun olması şart mı?

 2. Arkadaşlar bende bu işe girmeye karar verdim ve araştırmalarıma siz çıktınız. faydası olur inşallah

 3. S.a ben aydında yaşıyorum aslında bayan kuaförüyüm ama kavak mantarı (istiritye mantarı) üretim işine girmek istiyorum. suanda bunun için araştırma evresindeyim anladığım kadarıyla sizlerde bu işle meşgulsunuz ve sizlerden bu işle ilğili tavsiyelerinizi ,önerilerinizi ve bu işi yapabilmem için benimle bilğilerinizi paylaşmanızı istiyorum. TEŞEKKÜR EDERİ…

 4. Iyi gunler mantar yetistirmek uzere ayirdigimiz 7 donum arazimiz var adapazari
  pamukova mevkinde sizce hangi mantar cesidi yetistirmeliyiz daha iyi
  verim alicagimiz bilgilendirirseniz sevinirim

 5. Bir kac sorum olacakti.Antalya da evin odunlugunda yapabilirmiyiz.yer beton birde biz kütükte düşünüyoruz.antalyanin taz aylarinda kutuk kururmu diye endiselendik.bilgilendirirseniz seviniriz.

 6. Diğer türlere kıyasla; kavak mantarı yetiştirmek daha mı kolay? En hızlı gelişen mantar türü hangisidir?

  • merhaba ersin bey evet kavak mantarı yetiştirmek diğer türlere göre daha kolay fakat biraz daha fazla sabır gerektiriyor.Kavak mantarı en fazla yenilebilen mantar çeşidi olduğun için şuanda dünya çapında ticari bir besin olarak üretiliyor.

  • Merhaba Ersin Bey
   Kavak mantarı yetiştiricilik alanında oldukça arsız ve yetiştirmesi bir o kadar da kolay bir mantar türü’dür. Kültürel olarak yetiştiriciliği yapılabilen türler içinde en hızlı yetiştirilebilen mantarlardan birisidir.

   SAYGILARIMIZLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir