< Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir? | Mantar Yetiştiriciliği, Mantar Üretimi
Giriş / Genel / Kültür Mantarı

Kültür Mantarı

Kültür mantarı yetiştirmek için öncelikle nasıl yetiştirebileceğinizi bilmemiz gereklidir. Bunun yüzden küçükten başlayarak ağır ağır işinizi büyütebilirsiniz.

Kültür Mantarını yetiştirmek düşündüğünüzden de basittir. Lezzetli yemekler veya favori tarifler için taze mantarlar elde etmenizi sağlar. Bu lezzetli kültür mantarları büyümelerinin ilk zamanlarında müthiştirler ve aynı marketlerden aldıklarınıza çok benzerler. Ancak tamamen doğal oldukları için inanılmaz lezzetlidirler.

Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

1 – En az 15-20 cm derinlikte olan üretim kapları kullanın. Uygun bir kabınız yoksa tahtalardan basit bir kap yapabilirsiniz.

2 – Yetiştirme kabını iyi küflenmiş bitki atıklarından yapılan gübre ve suyla doldurun. Gübre sıkıştırıldığında top şeklini almalıdır fakat dokunduğunuzda da kolaylıkla ufalanmalıdır. Burada önemli olan  nemli bir toprak elde etmektir.

3 – Gübreye 1–2  yumurta tanesi ekleyin. Karışımı gevşetin ve bir gece bekletin.

4 – Sıcaklığı 18-20 derece arasında ayarlayın ve ılık suyla günde iki defa buğulandırın. Karışımın içine doğrudan su koymayın çünkü bu büyüme sürecini kesintiye uğratır.

5 – Nemli turf yosununu birkaç gazete kağıdıyla kaplayın ve gazetelerin nemli kalması için günde iki defa spreyle su sıkın.

6 – Beyaz toplu iğne başları birkaç gün içinde çıkmaya başlayacaktır. Beklediğiniz ölçüye ulaşmaları için büyümelerini birazdaha sabırla bekleyin.

7 – Mantarları istediğiniz gelişimde toplayabilirsiniz. Daha fazla mantar yetiştirmek istiyorsanız bu süreci tekrarlayın.

mantar-bilgileri1

Hakkında admin

Ayrıca bunlara da bakın

mantar üretim bahçesi

Atıl inşaatı mantar üretim bahçesi yaptılar

İki bacanak, kiraladıkları atıl inşaatın zemin katını mantar üretim bahçesine çevirdi. Üreticiler, ilk hasatta 1.5 ton ...

16 yorumlar

 1. Merhaba ben tokatta yaşıyorum ve burda mantar yetiştirmek istiyorum ama bir bağlantı bulamadım burda bana yardımcı olabilirmisiniz

 2. Bende mantar yetiştirmek istiyorum yardımcı olurmusunuz?

 3. bende mantar yetiştirmek istiyorum
  iletişime gecebilirmisniz

 4. Kültür mantarı yetiştirmek istiyorum. bunun için ne yapmam gerekli? lütfen rica ediyorum. bana yardım edecek üstadlardan yardımları için arayabilirseler sevinirim.

 5. Merhaba
  Evde deneme amaçlı denemek istioyrum. Eğer başarılı olur isem de sonrasında ticari olarak mantar yetiştirmek istiyorum. fakat konu hakkında hiç bilgim bulunmuyor. sizlerden nasıl yardım alabiliriz? iyi günler

 6. Kültür mantarı yetistiriciligi yapmak istiyorum bunun icin uygun ortamimda var fakat nasil baslayacagimi ve gerekli belgelerin neler oldugunu bilmiyorum bu konularda yardimci olabilirmisiniz ?

 7. Kültür mantarı yetiştirmek istiyorum önce evde hobi kiti ile denemek yapabilirsem eğer yavaş yavaş geliştirip daha büyük yaparak yetiştiricilik ve pazarlama yapmak niyetin var yardımcı olmanızı temenni ediyorum teşekürler

 8. Kültür mantarı yetiştiriciliği yapiyorum. Çevremde yapan 10 kişi daha var depo kurup mantar satmak istiyorum sizlere nasıl ulasabilirim. SAYGILARIMLA

 9. mrb sizisnle görüsşmek istiyorum

 10. 20 m2 yerim var vr ilk kez bu işi yapmak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

 11. Kültür mantarı yetiştirmek istiyorum nasıl yardımcı olabilirsiniz.

 12. Merhaba Abdurrahman Bey;
  Öncelikle siz mantar yetiştiricilerine faydalı olmak amacıyla bu siteyi kurduk. Sizlere faydalı olabildiysek ne mutlu bize. Kültür mantarı yetiştirmek ile alakalı daha detaylı bilgiye iletişim sayfamız üzerinden iletişim formunu doldurarak sahip olabilirsiniz.

  • Mantar yetiştirmek istiyoruz.Özellikle eşim ev hanımı olduğu için bununla ilgili merdiven altı değil ciddi bir girişimci olarak ne gibi evraklar ve eğitimler sertifikalar gerekiyor.ayrıca bir firmanın belgeleri yeterli mi

  • Öncelikle meraba tekirdağ çerkezköyde yaşıyorum ve kültür mantarı yetiştirmek istiyorum.Bulunduğum bölge uygunmudur ilk aşamada az bir miktarla evimde veya bahçemde yapıcam ancak neler gerekli ürünleri nasıl temin ederim tam olarak bulamadım.Nette hazır paketler var ancak ben toprağına kadar herşeyini kendim yapıp öğrenmek istiyorum siz ne önerirsiniz.Bilgi almak istiyorum.

 13. Merhaba,
  Kültür mantarı yetiştirmek istiyorum. Bu yazınızı çok yararlı buldum. Sizlere nasıl ulaşabilirim. SAYGILARIMLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir