< Kurdukları serada mantar yetiştiriyorlar | Mantar Yetiştiriciliği, Mantar Üretimi
Giriş / MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ / Kurdukları serada mantar yetiştiriyorlar
Kurdukları serada mantar yetiştiriyorlar

Kurdukları serada mantar yetiştiriyorlar

Farklı yerlerden aldığı mantarları söğüt ilçesinde pazarlarda satan Özdemir ailesi, bu konuda sıkıntı yaşayınca sera kurup mantar yetiştirmeye başladı.

Boş zamanlarında başka illerden getirdiği mantarları pazarlarda satan Yusuf Özdemir, çalıştığı kurumdan emekli olduktan sonra bu işi ailesiyle yapmayı sürdürdü.

Farklı illerden temin ettiği mantarlarda kalite sorunu yaşayıp, güçlük çeken Özdemir, çözümü sera kurarak mantar yetiştirmekte buldu.

Özdemir, yaptığı açıklamada, uzun süren araştırmalar sonucu 1,5 dönümlük kapalı alana 15 sera kurup kültür mantarı yetiştirmeye başladığını söyledi.

Geçmiş yıllarda başka illerden getirdiği mantarları sattığını anımsatan Özdemir, nakliye ve kalitede sorunlar yaşayınca üretim metotlarını araştırmaya başladığını ifade etti.

Araştırmalarının ardından mantarı serada yetiştirmeye karar verdiklerini anlatan Özdemir, şöyle konuştu:

Mantar yetiştiriciliği konusunda daha önce hiç tecrübemiz yoktu. Bu çocuk büyütmek gibi. Her aşamasıyla ilgilenilmesi gerekiyor. 40-45 günde satışa hazır hale geliyor. Havanın durumuna göre bir, iki gün gecikme olabiliyor. Ürettiğimiz ürünleri başta Eskişehir olmak üzere, pazar ve marketlere pazarlıyoruz. Serada kışın günlük 20-30, yazın ise 10-15 kasa arasında kültür mantarı yetiştiriyoruz. Ürün kışın daha çok tüketiliyor.”

Hakkında admin

Ayrıca bunlara da bakın

Evde Kültür Mantarı Yetiştirme İşi

Evde Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir? Dünya’da sürekli olarak hayatımıza yeni bir iş fırsatı girmektedir. Birçok ...

Bir yorum

  1. Benim dikkatimi çekti mantarcilik alani ve benim imkanimda var yetiştirmek için uygun depo ve bahçelerimde var yardimci oluştsanız memnun olurum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir