< Mantar yetiştirerek köyden kente göçe 'dur' dedi | Mantar Yetiştiriciliği, Mantar Üretimi
Giriş / Genel / Mantar yetiştirerek köyden kente göçe ‘dur’ dedi
mantar yetiştirmek

Mantar yetiştirerek köyden kente göçe ‘dur’ dedi

Maddi zorluklar yaşayınca yerleştiği eşinin köyünde atıl durumdaki tesiste mantar yetiştiriciliğine başlayan Akpınar, ürettiği ürünü başta Ankara olmak üzere çeşitli illere göndererek, Aksaray’a bağlı Altınkaya köyünde 12 kişiye istihdam sağlıyor.

AKSARAY – Turan Kazak – Oğuzhan Demiray
Aksaray’ın daha önce beldeyken nüfusun azalması üzerine bu statüsünü kaybeden Altınkaya köyünde yaşayan Ali Akpınar, 2 yıldır atıl durumdaki tesiste kültür mantarı üreterek 12 kişiye istihdam sağlıyor.
Ankara’da yaklaşık 20 yıl mantar üretiminde çalışan Akpınar, işlerinin kötü gitmesi üzerine 2014’te eşinin köyü Altınkaya’ya yerleşti. Burada daha önce pazar yeri olarak inşa edilen ancak kullanılmayan tesiste mantar yetiştirmeye karar veren Akpınar, köy muhtarı Yılmaz Atak’ın da desteğiyle üretime başladı.
Tesisteki 17 odada yıllık yaklaşık 100 ton üretim yaparak istihdam sağlayan, kullandığı mantar kompostunu gübre olarak çiftçilere ücretsiz dağıtan Akpınar, sağladığı ekonomik katkıyla köyden göçün engellenmesine katkı sağlıyor.
“Taleplere yetişemeyecek duruma geldik”
Tesisin büyümesinde muhtar ve köylülerin büyük katkısının bulunduğunu dile getiren Akpınar, köyün kalkınması için her türlü fedakarlığın yapıldığını aktardı.
Akpınar, köydeki ılıman iklimin mantar yetiştirmeye uygun olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Üretimde kullandığımız kompostları aldığımız fabrikalar da çok yakın. Ulaşım ağı olarak da avantajlarımız var. Tesisteki 30 odadan 17’sinde üretim yapıyoruz. Günlük ortalama 50 ila 100 kasa mantar üretiyoruz. Yoğun talep var, ürünümüz kaliteli. Taleplere yetişemeyecek duruma geldik. Yılda yaklaşık 100 ton üretim yapıyoruz. Mantarları Ankara başta olmak üzere Aksaray, Niğde ve Nevşehir illerine satıyoruz. Faal 6 kişi çalışıyor. Siparişleri götüren ekiptekilerle istihdam ettiğim kişi 12’yi buluyor. Bu şekilde köyümüze katkımız oluyor.”
“Köyden göçün önüne geçmemiz gerekiyordu”
Köy muhtarı Atak ise 2014 yılına kadar belde olan Altınkaya’nın sürekli göç vermesi nedeniyle köy statüsüne düşürüldüğünü anlattı.
Köyün kalkınması için yapılacak tüm çalışmaları desteklediklerine işaret eden Atak, şunları kaydetti:
“Kullanılmayan tesisi nasıl değerlendireceğimizi düşünürken Ali Akpınar ile tanıştık. Mantar üretebileceğini söyledi. Köyümüzde bir işletmeciye ihtiyacımız vardı. Köyden göçün önüne geçmemiz gerekiyordu. Atıl durumdaki tesisi mantar üretmek üzere işletmecimize tahsis ettik. Çok da iyi oldu. Çalışan işçiler özellikle köyden seçildi. Bu da köyümüze gelir getirdi. Kısmen de olsa köyden kente göçün önüne geçtik. İnşallah daha da iyi olacağını düşünüyorum.”

Hakkında admin

Ayrıca bunlara da bakın

mantar üretim bahçesi

Atıl inşaatı mantar üretim bahçesi yaptılar

İki bacanak, kiraladıkları atıl inşaatın zemin katını mantar üretim bahçesine çevirdi. Üreticiler, ilk hasatta 1.5 ton ...

5 yorumlar

  1. Ben de bu işi yapmak istiyorum nerden destek alabilirim bu işin eğitimini veren yer var mı yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa sevinirim

  2. Bende mantar üretmek istiyorum ne yapabilirim nerelere başvurbilirim KOSGEB’e başvurabilrmiyim yardımcı olurmusunuz teşekkürler

  3. Bu işle kendi işinin sahibi olmak istiyorum imkanlarim kısıtlı devlet desteği almak ve bu ise başlamak istiyorum yardımcı olursanız memnun olurum iyi günler

    • Kira ödemeyeceğiniz alanınız varsa daha iyi olur. Eğer ki 100m2 yeriniz yok ise bu işten para kazanmanız zordur. Yapacağınız maliyet kazanç tablosunda aylık size kalacak 5-6 bin lira civarı net kazancınız olacak. 10 ton malzemeden bu aylık kazancınız olur.

      • Selim hocam sen bu işin içindemisin acaba? Biraz bilgiye ihtiyacim varda yardimci olman mümkün mü ? Şimdiden teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir