< Mantar Yetiştiriciliği Karlı mıdır? | Mantar Yetiştiriciliği, Mantar Üretimi
Giriş / Genel / Mantar Yetiştiriciliği Karlı mıdır?
mantar yetiştiriciliği

Mantar Yetiştiriciliği Karlı mıdır?

Mantar Yetiştiriciliği Karlı mıdır? Tüm Detaylar Burada

Ticari istiridye mantarı yetiştiriciliği oldukça karlı bir iş kolu olarak düşünülebilir. İstiridye mantarı kolay yetişen bir mantar olduğu ve kültür mantarına göre daha az maliyetli olduğu için girişimciler istiridye mantarı yetiştirme işine büyük rağbet göstermiştir.

Hazırlık Maliyetleri

Ticari amaçla geniş çaplı mantar yetiştiriciliği yapılacaksa öncelikle mantar yetiştirmeye uygun bir alan lazımdır. Geniş çaplı üretimler için bir mantarhane veya mantar çadırı gerekir.  Mantar dış etkenlerden ve güneş ışınından korunmalıdır. Ayrıca üretim alanının ısı ve nem kontrolünün sağlanması da önemlidir.

İstiridye mantarının iki aşamalı ısı ihtiyacı vardır. Kuluçka aşamasında ortalama 24 C derecelik bir ortam sağlamak gerekir. Kuluçka aşaması bittikten sonra ise ortam sıcaklığı 15-16 C derece arasında olmalıdır. Bu nedenle mantarhane olarak kullanılan alanda ısı ayarı yapılabilen bir ısıtma sistemi yani klima olması gerekir. Nem ayarları için bir iklim aygıtı, havalandırma içinse havalandırma fanları gerekir. İstiridye mantarı yetiştirme işi yapılacaksa mutlaka bu koşullar sağlanmalıdır.

Üretim Maliyeti

Üretim maliyetini olarak 1- Kompost hammadde masrafı

2- Mantar tohumu,

3- Eleman giderleri,

4- Enerji ve Su gideri,

5- Nakliye

6- Kira gideri hesaplanmalıdır.

Bu arada elde edilen mantar tohumu nasıl saklanır konusu da devreye girecektir. Mantar tohumlarını ve hasadı yapılan mantarları nakliyeye kadar korumak amacıyla bir soğutucuya ihtiyaç olacaktır.

Kara Geçmek

İstiridye mantarı üretiminden kar elde etmek isteniyorsa, öncelikle düzenli üretim yapmayı başarmak gerekir. En azından haftalık ürün alınacakmış gibi düşünmeli ve mantar büyüme sürelerini buna göre hesaplamalısınız. İşe yeni başlayan üreticilerin asla hazır kompost kullanması önerilmez. Kompost hazırlığı için küçük bir alanla kendi kompostunuzu yapabilirsiniz ve maliyetleri de düşürmüş olursunuz. Maliyetleri düşürmek için bu en önemli şeydir. İstiridye mantarı çok kolay satılan bir üründür; böylece çok kısa bir süre içinde kara geçmek mümkün olur. Eğer evde mantar yetiştirmek isteniyorsa, bunun maliyeti yok denecek kadar düşük olacaktır.

 

Hakkında admin

Ayrıca bunlara da bakın

Evde Kültür Mantarı Yetiştirme İşi

Evde Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir? Dünya’da sürekli olarak hayatımıza yeni bir iş fırsatı girmektedir. Birçok ...

Bir yorum

  1. mantar yetistiriciliği yapmak istiyorum, bu konuda bana herhangi bir katkısı olacak yer eğitim vs yer varsa söyler misiniz, şimdiden çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir