< SSS | Mantar Yetiştiriciliği, Mantar Üretimi
Giriş / SSS

SSS

Arzu ederseniz öncelikle denem üretimi ile başlayarak küçük ölçekli bir deneme yapabilir konu hakkında bilgi ve deneyim edindikten sonrasında mantarcı olmak isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.

İşletmemize gelerek üretim alanlarını görerek size vereceğimiz brifing toplantısında sizleri bilgilendirmekten memnuniyet duyarız.

İsterseniz deneme üretimi için mantarbahcem.com setlerinden alarak bir ilk adım atabilirsiniz yada mantartohumu.com sitesinden tohum alarak kendi kitinizi oluşturarak işin mutfağından başlayabilirsiniz.

Bu işi herkes, her yerde, her şehirde, her iklimde, her bölgede yapabilir. Gerekli şartları sağlamanız yeterli olacaktır.

Mantarcılık için cinsiyetiniz önemli değil. Yeterki kocanızdan yada karınızdan izin alabilin.

Mantar üreticiliğine Türkiye Devletinin verdiği bir adet hibe vardır ve genç çiftçilere destek adı altında her yıl Nisan ayında verilir. Avrupa birliği hibelerinin verildiği de söylenmektedir. Bu konular ve hibeler hakkında bilgi almak için lütfen bulunduğunuz Tarım il müdürlüklerine başvurunuz. Konu hakkında KESİNLİKLE bilgi sahibi değiliz.

KESİNLİKLE Mantar üreticiliğine destek veremez. Bu asla mümkün değil çünkü KOSGEB sanayicilere destek vermek için kurulmuştur. Mantar üreticiliği de tarımsal bir alan olduğu için KESİNLİKLE veremez. Kanun ve kurallarına aykırıdır. Mantar üreticiliğine KESİNLİKLE destek vermemektedir. Aksi yaklaşımlar bir çok sitede yazıyor olsada KESİNLİKLE doğru değildir.

Bankalardan sadece ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Ziraat Bankası Mantar üreticiliğini kredilendirememektedir. Bankalarda Mantar üreticiliği diye bir ibare mevcut değil.

Kompost ağırlığının % 3-5 oranları arasında Mantar miseli kullanmak uygundur. Bu 10 kg Kompost için 300-500 gram Mantar Tohumu demektir.

Mantarlar sporla üreten canlılar olduğu için tohum taneleri yoktur bundan dolayı tohum değil Misel denmesi daha uygundur. Mantarlar spor ve Misel ile ürerler. Ama artık gününüzde herkes mantar tohumu da demektedir.

Mantar miseliyle karıştırılmış ve mantarın üretildiği toprağa verilen isimdir Kompost.

Ziraat odasından alacağınız çiftçi belgesi yeterlidir. Belediyelerden açma ruhsatı yada maliyeden vergi levhası gerekmemektedir. Mantarcılar çiftçilik belgesi ile faaliyet yürütmektedir ve böyle kayıt altına alınmaktadır.

Hayır gerekmiyor. Mecburi de değilsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış bir tercihtir. Kurs zorunluluğu yoktur.

Beyaz kültür mantarına kıyasla yetiştirmenin çok daha kolay olduğu ve hastalıklara karşı daha dirençli olması önemli sebeblerden. Beyaz kültür mantarında 123 çeşit hastalık mikrop ve bakteri bulunmaktadır bu Da yetiştiriciliğini zorlaştırmaktadır.

Size yüzlerce yetiştirilebilen mantar türünün ismini burada yazabilirim; fakat anlamı olmaz, çünkü satılabilir olan ve kar edebileceğiniz mantar türünü yetiştirmektenin gerekli.

100m2 ve üstü alanlarda üreticilik yapılmalıdır. Daha küçük yerlerde Mantar üretmek para kazandırmaz. Maliyetler yüksek olacaktır.

Ortam şartlarını doğru sağladığınız taktirde 2017 yolu itibaren üreticilerimiz arasında aylık ney kar 5-6.000 TL’nin altında olmamaktadır. Bunun için öncelikle tesisi doğru ekipmanla yapılmış olunmalı. Sonrasında Mantar tohumunuz doğru firmadan alınmalı ve kompostu da kendiniz yapmalısınız. Tüm bu konularda biz sizlere destek vermekteyiz.

Yüksek verimi dolayısıyla en doğru Kompost pamuk telefi ile yapılan komposttur.

2017 itibaren toptancıya minimum 7-8 Teşekkür ederim fiyatla satılmaktadır. Üretim maliyetinizi istiridye mantarının kilosu 3-4 TL’dir.

Mantar taban tıptan fiyatı 2017 yolu itibaren 7 TL’dir ve kış aylarında kar yağdığında neve sebze daha az bulunduğu için fiyat %30-40 oranında artmaktadır. Mantarın satışı konusunda müşterilerimize tam destek veriyoruz.

Bizimle çalışmaya başladığınızda bölgenizde size en yakın toptancılar ile sizleri tanıştırıyoruz. 500 m2 ve üstü üretim alanlarının mantarını zaten noter sözleşmesi yaparak biz satın alıyoruz. Üretilen mantarların satış noktaları aşağıdaki gibidir.
Yaş meyva ve sebze halleri,
Pazarcılar,
Mantar toptancıları,
Marketler,
Bakkallar,
Restorantlar,
Lokantalar,
Konserve ve salamuracılar,
Oteller,
Catringler ve toplu yemek yapan mutfaklar.

Yılın her mevsimi Mantar üretebilir ve kolaylıkla satabilirsiniz.

Evet, yılın her dönemi istiridye mantarı üretebilirsiniz.

Kış aylarında meyve ve sebzenin daha az bulunması dolayısıyla fiyatlar yükselişe geçer.

Soman, pamuk telefi, ağaç talaşı gibi tüm doğal maddeleri kullanabilirsiniz.

Nem kuluçka dönemi sonrası sabah akşam olmak üzere günde 2 defa açılıyor.

Bu konu tamamen sizin tercihinize kalmış durumda. İsterseniz kullanabilirsiniz. Çok elzem ve önemli midir? Cevabımız, hayır.

Hayır şart değil. Size mantar üretiminin her aşamasında tam destek sağlayacağımız için; size sadece kontrol etmek kalıyor ki bu da zor bir süreç olmayacaktır. Kendinize ve bize GÜVENİN. Rehberiniz olmamıza müsade ediniz.

Eğer ilk defa kendi kompostunuzu yapacaksanız şeffaf poşet kullanmanız; acemilik dolayısıyla yapacağınız hatalar neticesinde meydana gelecek hasatlıkların önlenemez bir aşamaya gelmeden tespit etmenizi sağlayacaktır. Siyah poşet kullanan kompost satıcıları kendi hatalarını örtbas etmek amacıyla siyah poşet kullanırlar.

Kütükte istiridye mantarı üretimi 7 yıl kadar sürdüğü için artık çok tercih ediliyor.

Kompostta üretim ile farklı değil.

Evet istiridye çadırı en iyi çadırda üretilebilir.

Şirketimiz ranza sisteminde 10 ton kompost önermektedir.

Mantar üretimi konusunda dünya üreticileri Ranza sistemini tercih etmektedir.

Kompostların kuluçkası 25-30 gün arası srürüyoe sonrasında 60-70 gün hasat süreniz olmakla birlikte 2-3 günde bir mantar hasatı yapacakasınız. Toplam süreç 90 civarındadır.

Tasarruflu klimalı kullandığınız taktirde yıllık ortalamada 1000 TL civarı aylık sarfiyatınızın olacağı öngörülebilir.

Öncelikle mantarımız ılıman iklim olan bölgeleri tercih eder. Kuluçka’da 23 C derece civarı hasatta ise 16 C derece civarı ısıya ihtiyacınızın olacağını göz önünde bulundurarak tercihinizi buna göre yapabilirsini. Satışı da göz önüne alarak büyük şehirleri tercih etmelisiniz.

Bir personel rahatlıkla 300 m2 alana hitap edebilmektedir.

Eğer 500 m2 ve üzeri bir alanda üretim yaparsanız biz mantarınız alıyoruz. 2017 yılı itibaren mantarınızın toptan fiyatı 7 TL.

Evet, bayilik veriyoruz. Bunun için öncelikle mantar üreticisi olmanız şartı aranmaktadır. Deneyim şart.

Aylık net karlı gelirinizi sözleşme ile garanti ediyoruz.