< Trüf Mantarı Çeşitleri | Mantar Yetiştiriciliği, Mantar Üretimi
Giriş / Genel / Trüf Mantarı Türleri

Trüf Mantarı Türleri

Mantar çeşitleri arasında dünyanın en pahallı mantarıdır. Görüntü ve renk olarak patatesle benzerlik gösteririr. Trüf mantarı tüketmek ve ödediğiniz paranın karşılığını almak için en iyi yol pişirmeden yemektir. Trüf mantarını yoğun lezzeti olmayan besinlerle karıştırmadan, örneğin makarnanın  üzerine dilimleyerek tüketilmesi tavsiye edilir.

Tuber melanosporum (Siyah kış trüfü)
Trüf mantarlarının en çok tanınanı ve “kara elmas” olarak anılanıdır. Üzeri altıgen siğillerle kaplı siyah bir yumru şeklindedir. Kendine özgü yoğun bir kokuya sahip olan siyah trüf yumrusunun içinin etli kısmı kahverengidir ve beyaz damarları bulunur.

Tuber aestivum (Yaz trüfü)
Adından da anlayabileceğiniz gibi yaz trüfü yetişmek için sıcak iklimi tercih eder.Doğal olarak yetiştiği için en yaygın olan ve buna bağlı olarak da en fazla tüketilen trüf mantarı çeşididir. Dış görünüşü siyah trüfe benzer, ama kokusu daha az yoğundur. Yaz trüfünü de çeşitli makarnalarla yiyebilmek mümkün olduğu gibi ekmek üzerine krem peynir sürülmesiyle de yaz trüfü tüketilebilmektedir.

Hakkında admin

Ayrıca bunlara da bakın

mantar üretim bahçesi

Atıl inşaatı mantar üretim bahçesi yaptılar

İki bacanak, kiraladıkları atıl inşaatın zemin katını mantar üretim bahçesine çevirdi. Üreticiler, ilk hasatta 1.5 ton ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir